פרסומת

בר מצווה בכותל המערבי
אירוע בר מצוה בכותל המערבי יכול להיות מרגש במיוחד ולהוות חיבור מיוחד להיסטוריה היהודית
23/09/2009

בר מצווה בכותל

אירוע בר מצוה בכותל המערבי מרגש במיוחד זהו חיבור מיוחד להיסטוריה היהודית. כשבן המצווה מגיע לכותל הוא מתחבר לשרשרת הדורות, כעוד חוליה בשרשרת ההיסטוריה היהודית. גם החוויה של הביקור ברובע היהודי ובעיר העתיקה של ירושלים עבור חתן בר מצוה ומשפחתו זו חוויה מיוחדת שלא ניתן לתאר במילים. בל נשכח בר מצוה בכותל זה פעם בחיים.

ההתרחשות בכותל

בכותל מתנהלות תפילות כל יום ולאורך כמעט כל היום והלילה בכל ימות השנה. כמעט בכל רגע נתון ניתן לראות במקביל מספר קבוצות מתפללים שונות העסוקות בתפילה. ניתן לקבוע כמעט בכל זמן שנוח לכם ואין צורך להתאים עצמכם לזמנים מוגדרים. אם אתם מבקשים כי נער בר-המצוה ישתתף בעלייה לתורה (ולא רק בתפילה והנחת תפילין), מומלץ להגיע בשעות הבוקר באחד מן הימים שני או חמישי (בהם נערכת קריאה בתורה בנוסף לשבת) בשבת קוראים בתורה, אך לא מניחים תפילין. בדרך-כלל כולל הביקור בכותל עבור נער בר-מצוה ומשפחתו הנחת תפילין ראשונה, השתתפות בתפילת הבוקר, תפילת שחרית ועליה לתורה (כלומר, אמירת ברכות התורה שהן ברכות קצרות שניתן לקרוא אותן מן הסידור). במידה והילד למד לקרא קטע מפרשת השבוע שלו בטעמי המקרא, אז האירוע יכלול גם את הקריאה הזו.

בימים שני וחמישי קוראים את תחילת הפרשה של השבת שתבוא, כך שאם הילד מתכוון לקרוא בתורה גם בשבת, יש להתאים את הקריאה לעליה לתורה בכותל לפרשה הנכונה שלפעמים שונה! אם אתם בקיאים באורחות ניהול תפילת הבוקר והנחת תפילין בעצמכם, ויש מבין האורחים שלכם אנשים שיודעים להיות חזנים, לקרוא בתורה ולהנחות את הנער בהנחת תפילין, תוכלו להקים מניין משלכם, בכפוף למציאותו של ספר תורה פנוי. נדרשים לשם המניין לפחות עשרה גברים מגיל 13 ומעלה. אם אינכם בקיאים בכך, תוכלו להצטרף לאחד המניינים הפועלים במקום, לעדכן את המתפללים שמדובר בנער בר מצווה ולבקשם לסייע. מומלץ לבחור מניין המתפלל בנוסח ובסגנון שמתאים לכם -אשכנזי או ספרדי או כל נוסח אחר.

סיוע לחוגגי בר מצוה בכותל
ישנם ארגונים ואנשים פרטיים המעניקים סיוע בארגון בר המצוה ובניהול התפילה תמורת תשלום. ארגון העושה זאת ללא תמורה הוא "הקרן למורשת הכותל המערבי",הארגון מסייע בארגון התפילות וניהולן (בסיוע מדריכי הסיורים במנהרות הכותל), בהנחת התפילין ובעלייתו לתורה של הנער. אם מסדירים את האירוע מראש עם הקרן למורשת הכותל, ביום ובשעה קבועה מראש, תובטח גם מציאותו של ספר תורה פנוי. אימרו מראש אם אתם רוצים תפילה אשכנזית או ספרדית. גם אם תגיעו ללא תיאום, נסו לחפש את נציגי הקרן למורשת הכותל המערבי וסביר שיימצא אדם פנוי לסייע לכם. בקרן ניתנים גם שירותים תמורת תשלום, כגון סיור במנהרות הכותל, הזמנת תפילין ותעודה לאירוע בר מצוה בכותל. מידע נוסף ניתן לקבל באתר הקרן למורשת הכותל המערבי. הארגונים יעזרו לארגן את הנדרש בימי שני וחמישי. בשבת ההגעה והאירוע עלולים להיות כרוכים בחילול שבת ולכן ביום שבת לא נערכות עליות לתורה של אנשים מחוץ לירושלים. חלק מהשירות שמספקים הארגונים כולל:
·ספר תורה (לא נדרש אם מצטרפים למניין קיים). כדאי להגיד מראש מאיזו עדה אתם כי יש הבדל בין ספרי התורה של עדות שונות.
·אדם שיעזור בניהול התפילה והעלייה לתורה וילמד את הנער להניח תפילין.
·אדם שיקרא בתורה, במידה והילד עולה לתורה ואומר את הברכות, אבל לא קורא בתורה בטעמי המקרא (לא נדרש אם מצטרפים למניין קיים).
כדאי לשים לב:
יש בכותל אנשים טובים רבים אשר מסייעים למשפחות בר מצווה, ויש גם אנשים אשר רואים בזה "עסק". אם אתם מקבלים עזרה מאנשים בכותל (ולא מהקרן למורשת הכותל), בררו קודם אם הם מצפים לתשלום עבור העזרה, ואם כן, בררו את הסכום וראו אם אתם מוכנים לכך.
השירות של הקרן למורשת הכותל הינו כאמור ללא תשלום.
בכותל יש הפרדה בין נשים לגברים. אם מבקשים לארגן מניין שגם הנשים תהיינה שותפות אליו, צריך להיצמד לצד הימני של עזרת גברים, ושהנשים תיצמדנה לצד השמאלי של עזרת נשים ואז יוכלו גם בנות המשפחה והאורחות לשמוע את התפילה והקריאה ולקחת חלק באירוע. יש משפחות (בעיקר משפחות דתיות) שמציינות את הנחת התפילין של הילד עוד לפני תאריך יום ההולדת ה-13 שלו, כדי שיוכל להתרגל להנחתם עוד לפני שהוא מחויב בכך. אשכנזים נוהגים להתחיל בהנחת תפילין חודש לפני יום ההולדת וספרדים מוקדם יותר ואפילו שנה לפני. שימו לב כי נער המניח תפילין בכותל לפני יום הולדתו אינו יכול עדיין לעלות לתורה ולהיספר למניין.

מאמרים בנושא בת מצווה תוכל למצוא באתרינו בת מצווה המדריך הכולל